Aplikace efektu koučinku v praxi aneb záchrana manažerky a spása firmy

Nedávno jsme pro vás popsali, jak vypadá „business koučink“ v praxi. S jakými situacemi k řešení za námi chodí naši klienti – jednou z nich byla manažerka Alena. Když k nám přišla, měla skvěle našlápnuto k pracovnímu vyhoření. Začátek jejího příběhu si můžete přečíst v našem článku „Majitelka firmy na pokraji vyhoření – jak může pomoci koučink?“

V tomto článku pro vás máme další část příběhu Aleny a popis její cesty za skvěle fungující firmou plnou spokojených zaměstnanců.


Uplynuly tři týdny a znovu jsme se s Alenou setkaly. Alena si při dotazu na splnění zadaných úkolů povzdychla, že někteří lidé moc nechápali, proč po nich chce řešit jejich úlohu ve firmě, a že někteří jsou tak trochu ve vzdoru, protože se bojí, že po nich bude chtít větší zapojení. A hned tu

bylo téma na dnešní setkání!

Jaké lidi mám na základě poznatků ve své firmě, a kolik z nich se chce opravdu podílet na její prosperitě? A chci vedle sebe takové zaměstnance, kteří za firmu „nekopou“?  Co mi přinese jejich postoj a práce na půl plynu? Téma nám zabralo téměř celé setkání, ale Alena odcházela přesvědčená o tom, že jako majitelka firmy má nejvyšší odpovědnost za chod a ziskovost společnosti, a měla opět jasně definované kroky, které s těmi, kterých se to týká, musí udělat pro ověření jejich chuti ve firmě dál pracovat. A nejen pracovat, ale přinášet zisk, a mít z toho radost. Není důvod se hned s takovými lidmi, kteří se vezou, rozloučit, ale je možnost jim ukázat, jaký rozvoj je za určitých předpokladů a podmínek může čekat. Jaký potenciál ze sebe mohou předat, a tím růst. Alena byla plná elánu.

Její druhý úkol, kterým bylo obnovení vize snu, neuměla do našeho setkání sama naplnit. Potřebovala podpořit v nějaké vizualizaci, otázkami dovést k tomu, z jakého základu její sny a cíle kdysi vlastně vycházely. Protože tohle za dobu vedení své firmy odložila a zasunula hlouběji, než si dovedla představit. Trochu jsme u toho malovaly na papír, aby vizualizace byla skutečná, a žena přede mnou dokázala dokonce nastavit jasnou vizi nejen pro sebe, ale pro své zaměstnance, kterým ji bude muset v nejbližší době představit, a to ladilo i s jejími nastavenými kroky vůči nim. 

Zapadly do sebe další dílky skládanky, která při konečném „znovusestavení“ ukázala Aleně obraz nových možností, jak firmu dál posouvat, a jako cestou. Co bude za horizontem, na který dojde? To bude záležet na její schopnosti věřit svým možnostem, které pro sebe a společnost našla, a také na důvěře, ale i kontrole ostatních. Žádná cesta nevede pouze přímo. Je to jako s navigací – zadáte-li jasný cíl, ona vám tolikrát přepočítá trpělivě trasu, až vás do cíle dovede. Jen ji poslouchejte. Cíl si však nastavujeme sami. Kouč je v takovémto případě jen hlas, který se ptá na milníky na té cestě, po které se vydáváte…

Na každé cestě, ať je za vizí, snem, fungujícími vztahy, prosperující firmou nebo změnou, na kterou nemůžeme nalézt nástroj, si buď poradíme sami, s odpovědností za všechny pochyby a ztráty nebo se na křižovatce necháme oslovit někým, kdo se umí zeptat, a my si chceme s jeho podporou na otázky odpovědět. Odpovědnost nám zůstává. Ale i kouč, který se ptá, cítí odpovědnost za ty správné otázky. Co otázka, to krok. Někdy stačí pár otázek, aby se kroky přeměnily v poklus a pak běh. Někdy opravdu stačí, aby nás chtěl někdo podpořit, a tím nám dát najevo, že na to nejsme sami. 

Jak se dá nastavit vizualizace při koučování? Pokud vás to zajímá, za týden vám přineseme ještě kousek pokračování Aleniny cesta za změnou.

Více informací o koučinku si můžete přečíst na našem webu – pokud vás zajímá firemní koučink pro podporu a rozvoj zaměstnanců, podívejte se na náš web do části Služby pro firmy – Koučink. A pokud se zajímáte o koučink zaměřený více na cestu za vaším lepším „já“, podívejte se a vyzkoušejte „osobní koučink„.

Zuzka Reiserová se zabývá personálním poradenstvím a vzděláváním dospělých. Začátek její profesní kariéry v HR oblasti a personálního poradenství se datuje do roku 1997.

Přihlášení k odběru novinek Kompetenz People

Pokud nám dáte svoji e-mailovou adresu, pravidelně od nás dostanete souhrn zajímavostí a novinek ze světa personalistiky. Informace rozdělujeme pro potenciální kandidáty o práci a pro majitele firem a personalisty -  vyberte si, jaké chcete dostávat informace.

Přihlášení k odběru novinek pro personalisty a majitele firem

Jednou za čas vám zašleme novinky související s tématy v oblasti našich služeb. Ochrana vašich osobních údajů je u nás na 1.místě. zde najdete podmínky pro ochranu vašich údajů

Přihlášení k odběru novinek pro uchazeče a potenciální kandidáty

Jednou za čas si dovolíme vám zaslat novinky související s tématy v oblasti našich služeb. Ochrana vašich osobních údajů je u nás na 1.místě.