Jak se připravit na pohovor

Jak se připravit na pohovor a být nejlepší?

Připravili jsme pro Vás nejčastější otázky, na které se nás ptáte, když se chystáte na pohovor. V odpovědích se zrcadlí naše zkušenosti z pozice právě personalistů, kteří budou sedět na pohovoru naproti Vám. Pokud by Vás ještě nějaké otázka napadla, napište nám ji. Rádi Vám ji zodpovíme ať už po telefonu, mailu nebo při osobní konzultaci.

No a nyní se podívejte na 6 nejčastějších dotazů, které nám pokládáte. 🙂

jak-se-pripravit-na-pohovor
 • 1
  Jak správně napsat životopis?
  Životopis není slohové cvičení - doporučujeme zvládnout vše na maximálně dvě A4. U každé pracovní zkušenosti v několika odrážkách uveďte, co jste měli na starosti a jakých úspěchů jste dosáhli. Vyvarujte se všech pravopisných chyb. Zapomeňte na hovorové výrazy, držte se odborné terminologie nebo zkratek, které jsou důkazem, že se v oboru vyznáte. CV musí zaujmout na první pohled. Do CV uvádějte vždy jen pravdivé údaje. Dejte své CV přečíst známým. Mohou odhalit to, co vy nevidíte a upozornit vás na nejasnosti či nevhodné formulace.
 • 2
  Jak přijít oblečený na pohovor?
  Před samotným výběrem vhodného oblečení na pohovor si doporučujeme zjistit, jaký je dress code (obvyklý pracovní oděv) ve společnosti, kde se ucházíte o pracovní pozici, a podle toho sladit svoje oblečení. Studie hovoří jasně: Člověk, který přijde profesionálně oblečený, si může vyjednat až o 12 procent vyšší nástupní plat než ten, kdo svůj vzhled zanedbal. Proto mějte vždy čistý oděv, čisté neošoupané a neprošlapané boty.
 • 3
  Na co si dát na pohovoru pozor?
  Mějte vždy kvalitně připravený životopis a na pohovor si ho vezměte sebou. Mějte jasnou představu o pracovní náplni u pozice, o kterou se ucházíte. Seznamte se s profilem společnosti, u které se ucházím o práci. Vyhraďte si dostatek času na pohovor. Zvolte vhodné oblečení. Vystupujte profesionálně - spisovný jazyk, vypnutý mobil a nežvýkání žvýkačky jsou samozřejmosti. Mějte zcela konkrétní představu o platovém očekávání k dané pozici. Buďte otevřený a upřímný v odpovědích. Říkejte pravdu o vlastních dovednostech a zkušenostech - bez přikrášlování, zamlčování a polopravd.
 • 4
  Co si s sebou vzít na pohovor?
  Vezměte si sebou strukturovaný životopis, vysvědčení o nejvyšším dosaženém vzdělání, certifikáty a osvědčení o absolvovaných školeních a kurzech, poznámkový blok a tužku a dobrou náladu! 🙂
 • 5
  Na co se personalisté na pohovoru nejčastěji ptají?
  Nejčastější otázky, které uslyšíte u pohovoru, jsou: Proč se ucházíte o zaměstnání právě u nás? Co očekáváte od změny místa? Proč odcházíte z předchozího zaměstnání? Jaká byla vaše pracovní náplň a zodpovědnosti v posledním zaměstnání? Jak vypadal váš typický pracovní den? Co vidíte jako svůj největší přínos pro naši společnost? Proč bychom právě vás měli vybrat na tuto pozici? Jak vaše vzdělání koresponduje s požadavky na pozici? Uveďte tři své vlastnosti, které považujete za silné a tři, které na kterých chcete zapracovat. Čeho chcete ve Vašem životě ještě dosáhnout - jaké máte sny/cíle? Co Vás motivuje k vyšším výkonům? Jak si představujete své finanční ohodnocení? Kdy byste případně mohl/a nastoupit?
 • 6
  Na co se mám jako uchazeč o práci ptát já?
  Připravte si otázky, které Vám pomůžou přesně poznat nového potenciálního zaměstnavatele a ujasnit podmínky spolupráce. Ptejte se na otázky: Jedná se o nově vytvořenou pozici? Je-li pozice obsazována znovu, z jakého důvodu se uvolnila? Jaká jsou klíčová kritéria úspěšné práce na této pozici? Jaké se k této pozici vztahují pravomoce a zodpovědnosti? Jaké hlavní úkoly je nutné řešit bezprostředně po nástupu do pracovního poměru? Jak probíhá adaptační proces na této pozici/zaškolení? Jaká je pracovní doba a na jakou dobou je uzavřen pracovní poměr? Jaké jsou možnosti kariérního postupu a vzdělávání? Jakým způsobem jsou zaměstnanci na této pozici hodnoceni? Bonusy, home office atd. Kdy je předpokládaný nástup?

Svoje otázky, na které jste zde nenašli odpovědi, nám můžete poslat i přes tento kontaktní formulář.
Ozveme se Vám do 48 hodin.

Odesláním zprávy souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů Informace o zpracování osobních údajů