Majitelka firmy na pokraji vyhoření – jak může pomoci koučink?

Říkejme jí třeba Alena. Žena v pozici majitelky středně velké firmy, která v ní zastává několik rolí. A i když se snaží je propojit tak, aby firma šlapala jako hodinky, začíná jí to brát energii a motivaci. Přišla na koučovací sezení unavená, ale přesto se snažila o úsměv. Když jsem se jí zeptala na téma, které ji trápí, bezradně se na mě podívala a řekla, že neví, kde by začala, protože se jí to začíná sypat pod rukama.

Ne vždy je na začátku setkání téma jasné. Něco ve vás říká, že je čas na změnu, a že chcete, aby vám někdo pomohl podívat se na situace z jiného úhlu. Ale CO se má změnit, jen tušíte. Začaly jsme si s Alenou povídat o jejím začátku podnikání, co ji k tomu vedlo, jaký byl její sen nebo cíl. Co bylo motivem toho, že se rozhodla vzít na sebe tuto odpovědnost. Při slovu odpovědnost se na mně podívala rozšířenýma očima a vyjádřila se jasně: „Opustila jsem svůj sen a žiji odpovědnost za všechno a všechny ve firmě, protože se bojím, že mi ten sen pokazí…“
Téma leželo mezi námi a mohly jsme začít popisovat realitu. Naše první sezení bylo pro Alenu velkým AHA momentem, protože si po letech uvědomila, že žije v nespokojenosti z opuštění svého snu.

Rozklíčovaly jsme povědomí její a jejích zaměstnanců o skutečné odpovědnosti v rolích, které ve firmě mají. Alena při odchodu svítila nadějí, že se věci začínají hýbat. Odnášela si jasně definované úkoly pro sebe, co postupně se svými lidmi nastaví, a vysvětlí jim, proč se změny budou dít. Věděla, že je potřeba s každým zvlášť znovu definovat jeho úlohu ve společnosti, a z toho plynoucí podíl na výsledcích. Dalším úkolem bylo obnovení vize snu (cíle) a její potřeba dát mu nějakou vizualizaci, podobu, která se jí bude připomínat. Jednou za čas si tuto vizualizaci připomene a řekne si – tohle je můj sen, a já si ho chci splnit. Posledním úkolem byl seznam těch, kteří se nejvíc na jejím cíli podílejí, a ověřit si, jestli je pro ně přijatelné být jeho součástí.

Další setkání bylo po třech týdnech. Pomalými krůčky jsme s Alenou postupovaly a pomalu jsme řešily situace, které vyplouvaly napovrch.

Mimochodem – koučink je cesta pro každého. Ne jako dřív pouze pro vybrané manažery nebo TOP představitele firem. Osobní koučink pomáhá mnoha lidem najít cestu k řešení, které sice sami nevidí, ale mají v sobě ty možnosti uložené. Kouč totiž neradí, ale vede vás k vašemu řešení, které tím pádem zvládnete.

Více informací o koučinku najdete na našich stránkách.

Zuzka Reiserová se zabývá personálním poradenstvím a vzděláváním dospělých. Začátek její profesní kariéry v HR oblasti a personálního poradenství se datuje do roku 1997.

Přihlášení k odběru novinek Kompetenz People

Pokud nám dáte svoji e-mailovou adresu, pravidelně od nás dostanete souhrn zajímavostí a novinek ze světa personalistiky. Informace rozdělujeme pro potenciální kandidáty o práci a pro majitele firem a personalisty -  vyberte si, jaké chcete dostávat informace.

Přihlášení k odběru novinek pro personalisty a majitele firem

Jednou za čas vám zašleme novinky související s tématy v oblasti našich služeb. Ochrana vašich osobních údajů je u nás na 1.místě. zde najdete podmínky pro ochranu vašich údajů

Přihlášení k odběru novinek pro uchazeče a potenciální kandidáty

Jednou za čas si dovolíme vám zaslat novinky související s tématy v oblasti našich služeb. Ochrana vašich osobních údajů je u nás na 1.místě.